Žemės tyrimai yra atliekami statybų metu arba dar tik rengiantis statyboms ir suteikia itin svarbios informacijos. Šių tyrimų metu gauta informacija padeda pritaikyti projektą pasirinktam sklypui ir pasirinkti geriausius sprendimus, kurie ne tik leidžia sutaupyti, bet ir apsaugo nuo problemų ateityje, užtikrina pastato ilgaamžiškumą.
Kas tie žemės tyrimai?
Žemės tyrimais dažnai vadinami geologiniai ir grunto tyrimai. Pagal įstatymų reikalavimus jei ne visada yra būtini, pavyzdžiui, tokius tyrimus nebūtina atlikti statant tam tikrus gyvenamuosius namus, sodo namelius ar pagalbinius pastatus. Vis dėlto specialistus džiugina tai, kad žemės tyrimai vis dažniau yra atliekami net ir tuomet, kai įstatymas to nereikalauja – tai padeda užtikrinti darbų kokybę ir pastato saugumą.
Žemės tyrimai susideda iš įvairių elementų, o jiems atlikti naudojama speciali įranga. Gali būti gręžiami gręžiniai, imami mėginiai, atliekamas zondavimas, naudingų iškasenų paieška ir žvalgyba ir kt. Metodų yra daug, tačiau kokie yra reikalingi konkrečiu atveju, patars specialistai, įvertinę sklypą, kuriame planuojate statybas.
Dažnai atlikti žemės tyrimus reikalauja projektuotojai – tai padeda parinkti tinkamiausius sprendimus ir atlikti tikslius skaičiavimus. Žemės tyrimai suteikia informacijos apie konkrečioje vietoje vykstančius geologinius procesus, o tai svarbu tiek pačioms statyboms, tiek ir vėliau, eksploatuojant pastatą.
Kaip atliekami žemės tyrimai?
Ši sritis yra gana detaliai reglamentuota, todėl atliekant žemės tyrimus reikia vadovautis įstatymais ir kitais dokumentais. Be to, visi tyrimai turi būti registruojami, priešingu atveju, jie laikomi nelegaliais ir negali būti naudojami kaip įrodymas ginčų atveju.
Atliekant žemės tyrimus, yra remiamasi statybų reglamentais, vertinama rangos darbų sutartis, techniniai sprendimai, naudojami statybų metodai. Tai gana sudėtingas procesas, todėl tyrimus verta patikėti tik kvalifikuotiems ir profesionaliems specialistams. Jie parinks tinkamiausius tyrimo metodus ir pateiks ataskaitą, kurioje bus informaciją apie geologinę sandarą, gruntų sudėtį, mechanines ir fizikines savybes ir kt. Daugeliu atveju labai svarbu turėti žinių apie gruntinius vandenis – jie gali sukelti daug problemų ir statybų metu, ir jau pastatą pastačius.
Kada atliekami žemės tyrimai?
Specialistai rekomenduoja tyrimais pasirūpinti dar tik renkantis sklypą – gali būti, kad tai, kas slypi po žeme, sukels nemažai iššūkių. Priklausomai nuo pastato, sklypas gali būti ir netinkamas jo statybai. Vis dėlto dažniausiai žemės tyrimai yra atliekami projektavimo etape.
Tyrimai skirstomi į tris stadijas. Pirmiausia yra atliekamas žvalgybinis tyrimas ir nors jo duomenų projektavimui naudoti negalima, jis yra labai svarbus, nes patvirtina, ar numatytą pastatą sklype galima statyti. Projektiniai inžineriniai tyrimai yra atliekami siekiant gauti informacijos, kuri reikalinga projektavimui. Pagal jų ataskaitą parenkami tinkamiausi konstrukciniai sprendimai, statybos technologijos ir kt. Trečioji stadija, kurios ne visada prireikia, yra kontroliniai tyrimai. Jie atliekami, tokiais atvejais, kai stinga informacijos ar reikia užtikrinti statybų proceso kontrolę. Kontroliniai tyrimai taip pat atliekami tuomet, jei pagrindiniai žemės tyrimai buvo atlikti, tačiau nebuvo tinkamai užregistruoti.