Kodėl reikalingi geologiniai tyrimai?

Jei perkate sklypą ir planuojate namo statybas, geologiniai tyrimai yra ta tema, kuria neišvengiamai teks pasidomėti. Nors įstatymai numato, kad tokius tyrimus ne visada privalu atlikti, specialistai rekomenduoja juos atlikti planuojant bet kokias statybas ir net atliekant rimtesnius rekonstrukcinius remontus.

Geologinių tyrimų svarba

Geologiniai tyrimai suteikia daug informacijos, kuri yra svarbi įvairiuose statybų etapuose nuo projektavimo iki statinio remonto. Jie leidžia įvertinti sklypo geologines sąlygas, numatyti pavojingus procesus, išsiaiškinti, koks yra grunto pagrindas, kokia grunto sudėtis ir kt. Tai, kas slepiasi po žeme, gali turėti lemiamos įtakos statybų darbams ir statinio ilgaamžiškumui.

Kartais pasitaiko atvejų, kai yra taupoma geologinių tyrimų sąskaita – jei įstatymas nenumato prievolės atlikti, jie ir nėra atliekami. Tai sukelia didelę riziką, nes grunto savybės paaiškėja tik pradėjus statybas. Kartais tokiais atvejais tenka keisti projektą, o tai gali stipriai išauginti statybos darbų kainas. Dėl to geriausia iš anksto atlikti tyrimus ir projektuotojui suteikti visą informaciją.

Geologiniai tyrimai padeda išvengti nemalonių staigmenų

Statybų srities specialistai vienbalsiai sutaria, kad vengti geologinių tyrimų nėra naudinga. Nesvarbu, kokį statinį planuojate, naudinga žinoti, su kokiu gruntu teks susidurti, kokios yra pagrindo geologinės ir hidrogeologinės savybės. Informacijai apie tai padeda pasirinkti tinkamiausius statybos metodus ir procesus bei išvengti brangiai kainuojančių ir daug laiko reikalaujančių projekto pakeitimų.

Projekto pritaikymas sklypo geologinėms savybėms taip pat užtikrina ir pastato kokybinius kriterijus bei ilgaamžiškumą. Galima išvengti tokių problemų, kaip didelis ar netolygus pastato sėdimas, sienų trūkinėjimo ir skilinėjimo. Rinkoje siūlomos įvairios technologijos, tačiau be žinių apie tai, kas slypi po žeme, jų neįmanoma teisingai parinkti. Be to, statybų metu, jei geologiniai tyrimai nebuvo atlikti, galima pažeisti gruntų struktūrą, o tai mažina jų stiprumą ir galiausiai neigiamai atsiliepia visai konstrukcijai.

Kaip atliekami geologiniai tyrimai?

Geologiniams tyrimams gali būti naudojami įvairūs metodai. Įvertinę sklypą profesionalai parenka tinkamiausius naudoti metodus, kurie padeda gauti statyboms svarbios informacijos apie žemės gelmes.

Vienas praktiškiausių metodų yra dinaminis zondavimas. Jis naudojamas, kai geologiniai tyrimai turi būti atliekami greitai ir paprastai. Zonduojant gaunami gana tikslūs rezultatai, be to, svarbu tai, kad šį metodą galima taikyti net ir tose vietovėse, kurios yra sunkiai privažiuojamos. Tyrimas suteikia svarbios informacijos apie struktūrines grunto savybes. Panašus yra ir statinis zondavimas, kuris plačiai naudojamas Lietuvoje. Tyrimo metu gali būti įvertinamos sluoksnių ribos, nustatoma, koks gruntas juos sudaro, kokiomis mechaninėmis savybėmis pasižymi ir kt. Tai labai praktiškas, ekonomiškas ir universalus geologinių tyrimų metodas.

Geologiniai tyrimai neapsiriboja tik zondavimu – gali būti naudojami ir kiti metodai: atliekami bandymai, gręžiamos uolienos ir gruntas, atliekami laboratoriniai tyrimai, kasami šurfai ir kt. Svarbiausia yra geologiniams tyrimams atlikti pasirinkti profesionalią ir patikimą komandą, nes jų metu gaunama informacija projektuojant turi lemiamos reikšmės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *